25-fevral 2026-yili Toshkentning Mirabad tumanida yosh Doniyor Turgunov avtomashinasi bilan yo‘l patrul xizmati inspektori Xosilbek Eshnazarovni urib yubordi. Keyinchalik inspektor og‘ir jarohatlaridan vafot etdi. Bosh prokurorlik ma’lumotiga ko‘ra, Doniyor Turgunov jinoiy ish doirasida qamoqqa olindi.
Turgunov Jinoyat kodeksining 267-moddasi 1-qismi (transport vositasini o‘g‘irlash – 5 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi) va 104-moddasi 3-qismi “d” bandi (og‘ir jismoniy zarar yetkazish, natijada jabrlanuvchi vafot etgan – 8 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi) bo‘yicha jinoyatda gumon qilinmoqda.
28-fevral kuni sud qarori bilan Turgunovga nisbatan qamoq qilish choralari qo‘llanildi. Bosh prokuror tergov ustidan shaxsan nazorat o‘rnatganligi ma’lum qilindi.

25 февраля 2026 года в Мирабадском районе Ташкента несовершеннолетний Дониёр Тургунов на автомобиле сбил инспектора дорожно-патрульной службы Хосилбека Эшназарова. Впоследствии инспектор скончался от полученных тяжелых травм. По сообщению Генеральной прокуратуры, в рамках уголовного дела Дониёр Тургунов заключен под стражу.
Тургунов подозревается в совершении преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 267 (Угон транспортного средства – наказывается лишением свободы от 5 до 10 лет) и пунктом «д» части 3 статьи 104 (Умышленное причинение тяжкого телесного повреждения, приведшего к смерти потерпевшего – наказывается лишением свободы от 8 до 10 лет) Уголовного кодекса.
Решением суда от 28 февраля в отношении Тургунова применена мера пресечения в виде содержания под стражей. Контроль за следствием установлен лично Генеральным прокурором.