1946-yilning 5-martida Buyuk Britaniyaning sobiq bosh vaziri Uinston Cherchill AQShning Missuri shtatidagi Fulton shaharchasida Vestminster kollejida minglab tinglovchilar, shu jumladan, o‘sha paytdagi AQSh prezidenti Garri Trumen huzurida tarixiy nutq so‘zladi. Cherchill bu murojaatnomani “Tinchlikning jon tomirlari” deb ataganiga qaramay, u “Temir parda nutqi” sifatida tarixga kirdi. Nutq asosan urushdan keyingi dunyo tartibi va yangi global mojarolarning oldini olish masalalariga bag‘ishlangan edi.
Cherchill o‘z nutqida Sovet Ittifoqining urush tugaganidan keyin ham davom etayotgan siyosiy-mafkuraviy ambitsiyalariga alohida to‘xtalib, Yevropada Sharq va G‘arb o‘rtasiga “temir parda” tortilganini ma’lum qildi. U SSSRning Markaziy va Sharqiy Yevropada o‘z ta’sirini kuchaytirish, kommunistik mafkurani tobora ko‘proq targ‘ib qilish va hatto kuch bilan o‘rnatishga intilishlari haqida o‘z xavotirlarini bildirdi. Cherchill shuningdek, tinchlikni saqlash uchun AQSh va Britaniya hamdo‘stligini yaqin hamkorlikka, ingliz tilida so‘zlashuvchi mamlakatlarning “alohida munosabatlari”ni, harbiy va strategik hamkorlikni, jumladan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti orqali chuqurlashtirishni taklif qildi.
Qisqacha aytganda, bu nutq orqali siyosatchi BMT doirasida SSSR bilan kelishuvlar zarurligini, aynan G‘arb demokratik davlatlarining ittifoqi sovet ta’sirini tiyib turuvchi omilga aylanishi va yangi jahon urushining oldini olishi kerakligini ta’kidladi. Biroq, Cherchill nutqni so‘zlagan paytda umuman hukumat lavozimida emasdi – u 1940-1945-yillarda bosh vazir bo‘lib ishlagan, lekin 1946-yilda endi asosiy qarorlarni qabul qilish vakolati uning qo‘lida emas edi. Uning AQShga tashrifi norasmiy – davlat rahbari yoki Buyuk Britaniyaning rasmiy vakili sifatida emas, balki Vestminster kolleji va shaxsan prezident Trumenning taklifiga binoan xususiy shaxs sifatida amalga oshirilgan.
Shunga qaramay, uning so‘zlari xalqaro siyosatning yangi bosqichi haqidagi manifest sifatida qabul qilindi, SSSRda keskin munosabat uyg‘otdi va “sovuq urush” boshlanishining ramzlaridan biriga aylandi. Stalin Cherchilga ochiqchasiga javob qaytarib, uning so‘zlarini “ittifoqchi davlatlar o‘rtasiga nifoq urug‘ini sochishga va hamkorligini murakkablashtirishga mo‘ljallangan xavfli harakat” deb atadi. Bu bilan kifoyalanmay, Cherchilni Adolf Gitler bilan bir qatorga qo‘ydi: Gitler oriy irqining ustunligini yoqlagan bo‘lsa, Cherchill, Stalinning fikricha, ingliz tilida so‘zlashuvchi xalqlarning jahondagi hukmronligi tarafdori edi.
Stalinning raddiyasi va SSSRning pozitsiyasini oqlovchi bayonotlariga qaramay, Cherchilning xavotir va chaqiriqlari o‘rinli bo‘ldi. 1944-1945-yillarda SSSR qo‘shinlari Markaziy va Sharqiy Yevropa mamlakatlariga kirib kelgandi. Lekin Qizil Armiya urush tugaganidan keyin ham mintaqani tark etishga shoshilmadi, aksincha, asosiy harbiy kuch sifatida amalda o‘z mavqeini mustahkamlab, keyingi siyosiy bosimlar uchun zamin hozirlayotgandi. 1946-yilning martida Bolgariya, Ruminiya, Chexoslovakiya, Polsha va Vengriyada ko‘ppartiyaviylik tizimi rasman saqlanib qolganiga qaramay, mahalliy hokimiyat ustidan barqaror sovet nazoratini o‘rnatish uchun shart-sharoitlar yaratilayotgandi.

5 марта 1946 года бывший премьер-министр Великобритании Уинстон Черчилль выступил с исторической речью в Вестминстерском колледже города Фултон (штат Миссури, США) перед тысячами слушателей, включая тогдашнего президента США Гарри Трумэна. Хотя Черчилль назвал это обращение «Сухожилиями мира», оно вошло в историю как «Речь о железном занавесе». Выступление было посвящено в основном послевоенному мировому порядку и предотвращению новых глобальных конфликтов.
В своей речи Черчилль особо остановился на политико-идеологических амбициях Советского Союза, продолжавшихся после окончания войны, и заявил, что через Европу опустился «железный занавес» между Востоком и Западом. Он выразил опасения по поводу стремлений СССР усилить своё влияние в Центральной и Восточной Европе, всё активнее продвигать коммунистическую идеологию и даже насаждать её силой. Черчилль также предложил тесное сотрудничество между США и Британским содружеством для сохранения мира, углубление «особых отношений» англоязычных стран, военного и стратегического взаимодействия, в том числе через Организа Объединённых Наций.
Короче говоря, этим выступлением политик подчеркнул необходимость соглашений с СССР в рамках ООН, именно союз западных демократических государств должен стать сдерживающим фактором советского влияния и предотвратить новую мировую войну. Однако Черчилль на момент произнесения речи вообще не занимал правительственной должности – он работал премьер-министром в 1940-1945 годах, но к 1946 году полномочия по принятию ключевых решений уже не были в его руках. Его визит в США был неофициальным – не как глава государства или официальный представитель Великобритании, а как частное лицо по приглашению Вестминстерского колледжа и лично президента Трумэна.
Тем не менее, его слова были восприняты как манифест о новом этапе международной политики, вызвали резкую реакцию в СССР и стали одним из символов начала «холодной войны». Сталин открыто ответил Черчиллю, назвав его слова «опасным актом, направленным на посев семян раздора между союзными государствами и осложнение их сотрудничества». Не удовлетворившись этим, он поставил Черчилля в один ряд с Адольфом Гитлером: если Гитлер проповедовал превосходство арийской расы, то Черчилль, по мнению Сталина, был сторонником мирового господства англоязычных народов.
Несмотря на опровержения Сталина и оправдательные заявления о позиции СССР, опасения и призывы Черчилля оказались обоснованными. В 1944-1945 годах советские войска вошли в страны Центральной и Восточной Европы. Но Красная Армия не спешила покидать регион после окончания войны, наоборот, укрепляя де-факто свои позиции как основная военная сила и подготавливая почву для последующего политического давления. В марте 1946 года в Болгарии, Румынии, Чехословакии, Польше и Венгрии, несмотря на формальное сохранение многопартийной системы, создавались условия для установления устойчивого советского контроля над местной властью.