Prezident Shavkat Mirziyoyev "Muborak Ramazon oyini munosib nishonlash to‘g‘risida"gi qarorni imzoladi. Hujjatga ko‘ra, O‘zbekiston Musulmonlari idorasining 2026-yilda Ramazon oyi 19-fevraldan boshlanishi haqidagi ma’lumoti ma’lumot uchun qabul qilindi.
Qarorda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyat hokimliklari va Toshkent shahar hokimligiga Ramazon oyini milliy an’analar va qadriyatlar asosida nishonlashni ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish vazifasi yuklatildi.
Ushbu ishlar Din ishlari qo‘mitasi, O‘zbekiston Mahalla jamg‘armasi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi, O‘zbekiston nafaqaxo‘rlarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash "Nuroniy" jamg‘armasi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan hamkorlikda olib boriladi.
• kam ta’minlangan oilalar, muhtoj shaxslar va ijtimoiy himoyaga muhtoj guruhlarga har tomonlama yordam ko‘rsatish;
• Ramazon bilan bog‘liq tadbirlarni ixcham, mazmunli va tejamkor tarzda tashkil etish, isrof va behuda sarflashning oldini olish.

В Узбекистане официально объявлено, что месяц Рамадан в 2026 году начнется 19 февраля.
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О достойном проведении благословенного месяца Рамадан». Согласно документу, информация, предоставленная Управлением мусульман Узбекистана о том, что Рамадан в 2026 году начнется 19 февраля, принята к сведению.
Постановление обязывает Совет министров Республики Каракалпакстан, областные хокимияты и хокимият города Ташкента реализовать меры по обеспечению проведения Рамадана в соответствии с национальными традициями и ценностями.
Эти мероприятия будут осуществляться в сотрудничестве с Комитетом по делам религий, Фондом «Махалла» Узбекистана, Национальным агентством социальной защиты, Фондом «Нуроний» по поддержке социальной деятельности ветеранов Узбекистана и другими партнерскими организациями.
• организация мероприятий, связанных с Рамаданом, в компактной, содержательной и экономичной форме, предотвращая расточительство и излишества.