Soliq qo‘mitasi raisi Farrux Pulatov va O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurash agentligi direktori Akmal Burxonov korrupsiyani oldini olish bo‘yicha tizimli ishni kuchaytirish va soliq organlari faoliyatining shaffofligini oshirishga qaratilgan hamkorlik memorandumini imzoladilar.
Memorandum doirasida Farrux Pulatov tashabbusi bilan ishlab chiqilgan soliq xizmati xodimlarining daromadlarini deklaratsiyalash tizimi taqdim etildi. Hozirda Navoiy va Chirchiq shaharlarida tajriba loyihasi amalga oshirilmoqda, so‘ngra tizim bosqichma-bosqich butun mamlakat bo‘ylab joriy etilishi rejalashtirilgan.
Hujjat nafaqat aniqlangan buzilishlar oqibatlarini bartaraf etishni, balki erta xavflarni aniqlash va profilaktik mexanizmlarni joriy etishga yo‘naltirilgan samarali korrupsiyaga qarshi kurash modelini yaratishni nazarda tutadi.
Tomonlar raqamli texnologiyalardan, jumladan sun’iy intellekt asosidagi yechimlardan foydalanishni kengaytirish, shuningdek davlat organlarining ochiqlik va hisobdorlik siyosatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqda.
Uchrashuv ishtirokchilari, shuningdek, barqaror korrupsiyaga qarshi muhitni shakllantirish, halollik tamoyillarini mustahkamlash va davlat tuzilmalarida xizmat axloqi standartlarini oshirish bo‘yicha amaliy choralarni muhokama qildilar.