Prezident Shavkat Mirziyoyev Vashingtonga tashrifi doirasida ikki tomonlama hujjatlar imzolash va qo'shma loyihalar taqdimoti marosimida ishtirok etdi. Amerika hukumati va biznes vakillari bilan uchrashuv natijasida qo'shma investitsion loyihalarni boshlash va bir qator ikki tomonlama kelishuvlarga erishildi.
Marosimda AQSh hukumati va moliya institutlari vakillari, jumladan savdo vakili Jamison Greer, Prezidentning maxsus elchisi Paolo Zampolli, Eksimbank prezidenti va raisi John Yovanovich, Amerika-O'zbekiston savdo palatasi raisi Carolyn Lamm, shuningdek Traxys, Valmont Industries, Gulf Oil, Aviagen Broiler Breeding Group, John Deere, BlackRock Financial Markets Advisory, Oppenheimer va boshqa yetakchi kompaniyalar rahbarlari ishtirok etdi. Videokonferensiya orqali O'zbekiston viloyatlari rahbarlari ham qatnashdi.
Davlat rahbari nutqida hozirgi uchrashuvning amaliy formatda o'tkazilishi oldingi "dumaloq stol" muhokamasining mantiqiy davomi ekanligini ta'kidladi, bu iqtisodiy hamkorlikning strategik ishonch va o'zaro manfaat darajasiga o'tishini aks ettiradi. Prezident hamkorlarning ishonchliligi, qoidalarning bashoratliligi va hamkorlikning uzoq muddatli istiqbollari bugungi kunda ustuvor ahamiyatga ega ekanligini ta'kidladi va AQSh bilan aloqalar shu mantiqda qurilayotganini bildirdi.
Mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining asosiy yo'nalishlari belgilandi. Iqtisodiy kun tartibi O'zbekiston va AQSh o'rtasidagi strategik hamkorlikning tayanchlaridan biri ekanligi ta'kidlandi. Qo'shma ishning ustuvor yo'nalishlari sifatida kritik xom ashyo, neft-kimyo, energetika, qishloq xo'jaligi, parrandachilik va boshqa sohalar ko'rsatildi. Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi va AQSh Eksimbankining bitimlarni qo'llab-quvvatlashdagi tizimli hamkor sifatidagi o'sib borayotgan roli alohida ta'kidlandi.
Qo'shma Biznes va investitsiyalar kengashining salohiyatidan faol foydalanish muhimligi ko'rsatildi. Hududlararo o'zaro ta'sirni chuqurlashtirish doirasida O'zbekiston viloyatlari rahbarlarining AQShning hamkor shtatlariga tashriflarini tashkil etish topshirildi.
Davlat rahbari ishtirokida avtoyuqilish stantsiyalari tarmog'ini qurish, tomchilatib sug'orish texnologiyalarini joriy etish, kritik minerallarni qazib olish va etkazib berish, parrandachilik klasterini yaratish, oziq-ovqat sanoati kompleksini rivojlantirish, moliya bozorini va investitsiya iqlimini yaxshilash bo'yicha ikki tomonlama hujjatlar imzolandi.