Amerikalik yoqilg‘i kompaniyasi Gulf Oil O‘zbekiston bozoriga kirish rejalarini e'lon qildi. Katta investitsion loyiha doirasida avtoyoqilg‘i quyish shoxobchalari tarmog‘ini qurish va aviatsiya sohasiga sarmoya kiritish ko‘zda tutilgan.
Rasm: Wikimedia
18-fevral kuni Vashingtonda Prezident Shavkat Mirziyoyevning amerikalik biznes vakillari bilan uchrashuvida ma'lum qilinganidek, chakana savdo tarmog‘ini rivojlantirishga kamida 150 million dollar investitsiya ajratiladi. Kompaniya mamlakatda taxminan 100 ta avtoyoqilg‘i quyish shoxobchasini qurishni rejalashtirib, loyihani ikki yil ichida amalga oshirmoqchi.
Investor ma'lumotlariga ko‘ra, yangi ob'ektlar G‘arb standartlari bo‘yicha quriladi va bozorga yuqori sifatli yoqilg‘i bilan ta'minlashga qaratilgan.
Loyihaga mintaqaviy hokimiyatlar ham qiziqish bildirdi: viloyat hokimlari kompaniyaga kelajakdagi AQShlar uchun taxminan 200 ta potentsial joy taklif qildi.
Bundan tashqari, Gulf aviatsiya sektoriga yana 50 million dollar sarmoya kiritish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Mumkin bo‘lgan loyihalar tafsilotlari hali ochiqlanmagan, ammo kompaniya O‘zbekiston bozorida uzoq muddatli ishtirok etish niyatida ekanligini bildirdi.