Isroil hukumati va harbiy rahbariyati AQShning Eron ustidan mumkin bo‘lgan harbiy zarbasi senariysi fonida bir qator yig‘ilishlar o‘tkazdi. Buni The Times of Israel gazetasi manbalarga tayanib xabar qildi.
Nashrning ma’lumotlariga ko‘ra, tayyorgarlik AQSh va Eron o‘rtasidagi yadro dasturi bo‘yicha muzokaralardan keyin faollashdi, buni amerikalik amaldorlar kam istiqbolli deb baholaydi.
AQShning yuqori martabali vakillaridan biri 17-fevraldagi uchrashuvni "ma’nosiz" deb atadi, ikkinchisi esa Tehron o‘ziga qulay keladigan kelishuvga rozi bo‘lishi va keng imtiyozlar paketini olishi uchun oy oxirigacha vaqt borligini aytdi.
Amerikalik manbalar, shuningdek, AQSh prezidenti Donald Trumpning Eron ustiga keng ko‘lamli harbiy operatsiya qilish to‘g‘risida qaror qabul qilish yaqinlashganini da’vo qilmoqda.
Bu fonda isroillik amaldorlar barcha darajalarda maslahatlashuvlar o‘tkazdi. Rasmiy shaxslarning baholashlariga ko‘ra, AQShning harbiy operatsiya o‘tkazish ehtimoli yuqori bo‘lib qolmoqda, ammo mumkin bo‘lgan zarba birgalikda yoki faqat amerikalik kuchlar tomonidan amalga oshirilishi hali noma’lum.
"Vaqt chegaralari qisqaryapti va bu harbiy tayyorgarlikka taalluqli. Oxir-oqibat, qarorni bitta odam qabul qiladi", – deb AQSh prezidentiga ishora qilib, nomi oshkor etilmagan yuqori martabali isroillik amaldor aytdi.

Правительство и военное руководство Израиля провели серию совещаний на фоне возможного военного сценария, предусматривающего нанесение США ударов по Ирану. Об этом сообщает The Times of Israel со ссылкой на источники.
По данным издания, подготовка активизировалась после переговоров между США и Ираном по ядерной программе, которые американские чиновники оценивают как малоперспективные.
Один из высокопоставленных представителей США назвал встречу 17 февраля «бессмысленной», а другой заявил, что у Тегерана остается время до конца месяца, чтобы согласиться на сделку и получить пакет существенных уступок.
Американские источники также утверждают, что президент США Дональд Трамп якобы близок к принятию решения о масштабной военной операции против Ирана.
На этом фоне израильские власти провели консультации на всех уровнях. По оценкам официальных лиц, вероятность военной операции США остается высокой, однако пока неизвестно, будет ли возможный удар совместным или его осуществят исключительно американские силы.
«Графики сокращаются, и это касается военной готовности. В конечном итоге решение будет принимать один человек», — заявил неназванный высокопоставленный израильский чиновник, намекая на президента США.