Prezident Shavkat Mirziyoyevning Vashingtondagi ishchi tashrifi AQSh Savdo vaziri G'ovard Latnik bilan uchrashuvdan boshlandi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vashington shahriga ishchi tashrifi dasturi AQSh Savdo vaziri G'ovard Latnik bilan uchrashuv bilan boshlangan.
Uchrashuvda o'zbek-amerika strategik sherikligini yanada mustahkamlashning amaliy jihatlari, shuningdek, ustuvor yo'nalishlarda hamkorlik loyihalarini ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Qoniqarli holatda, Qo'shma Shtatlar O'zbekistonning asosiy sheriklaridan biri ekanligi ta'kidlandi: o'zaro savdo hajmi 1 milliard dollardan oshdi, mamlakat bozorida taxminan 340 ta amerika kompaniyalari faoliyat yuritmoqda.
Energetika, kritik minerallar sohasi, transport, qishloq xo'jaligi, IT va boshqa yo'nalishlarda yirik loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
35 milliard dollarlik uch yillik Iqtisodiy hamkorlik dasturi amalga oshirilmoqda. Bugun biznes tadbirlari doirasida bir qator muhim kelishuvlar imzolanishi kutilmoqda.
Yaqinda tashkil etilgan Biznes kengashi imkoniyatlaridan foydalanish va ustuvor loyihalarni tizimli qo'llab-quvvatlash uchun Investitsiya platformasini ishga tushirish zarurligi ko'rsatildi.
Shuningdek, savdo aloqalarini rivojlantirish, O'zbekistonning viloyatlari bilan bevosita biznes aloqalarini kengaytirish muhimligi ta'kidlandi.