Janubiy Koreyaning sobiq prezidenti Yun Sok Yol 2024-yil dekabr oyida sodir bo‘lgan isyon ishi bo‘yicha umrbod qamoq jazosiga hukm qilindi. Bu haqda Yonhap axborot agentligi xabar berdi.
Qarorni Seuldagi Markaziy tuman sudi chiqardi. Dastlab prokuratura sobiq davlat rahbariga eng og‘ir jazo – o‘lim jazosini talab qilgan edi, biroq mamlakatda 1997-yildan beri o‘lim jazosini ijro etishga moratoriy joriy etilgan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yil 3-dekabrda Yun Sok Yol Shimoliy Koreya tarafdorlariga qarshi kurash zarurligini sabab qilib ko‘rsatib, harbiy holat e’lon qilgan. Favqulodda choralar joriy etilganidan ko‘p o‘tmay, u prezidentlik lavozimidan chetlashtirilgan.

Бывший президент Южной Кореи Юн Сок Ёль приговорён к пожизненному заключению по делу о мятеже, произошедшем в декабре 2024 года. Об этом сообщает агентство Yonhap.
Решение вынес Центральный районный суд Сеула. Изначально прокуратура требовала для экс-главы государства высшую меру наказания – смертную казнь, однако в стране с 1997 года действует мораторий на её исполнение.
По данным следствия, 3 декабря 2024 года Юн Сок Ёль объявил военное положение, объяснив этот шаг необходимостью противодействия сторонникам КНДР. Вскоре после введения чрезвычайных мер он был отстранён от должности президента.