Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy Jenevada rossiyalik delegatsiya bilan ikki kun davom etgan muzokaralar natijalarini hali yetarli emasligini aytdi.
Foto: Facebook / rustemumerov.ua
Uning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina aniq natijalarga qiziqadi, ammo hozirgi kunda erishilgan taraqqiyot yetarli deb hisoblanmaydi. Zelenskiy harbiy maslahatlarning "jiddiy va mazmunli" bo‘lganini ta‘kidladi, lekin siyosiy masalalar, jumladan, mumkin bo‘lgan kelishuvlar va ikki mamlakat rahbarlarining uchrashuvi istiqbollari hali yetarlicha ishlanmagan. Kiyev keyingi muzokaralar bosqichini fevral oyida o‘tkazishni rejalashtirmoqda.
Ukraina tomoni gumanitar masalalarga, ya‘ni harbiy asirlar almashinuvi va tinch aholining ozod qilinishiga alohida e‘tibor qaratdi.
Prezident, shuningdek, Yevropa mamlakatlari — Fransiya, Buyuk Britaniya, Germaniya va Italiya, shuningdek, mezbon sifatida Shveytsariyaning ishtirokini muhim deb ta‘kidladi.
Rossiya delegatsiyasi rahbari Vladimir Medinskiy maslahatlarni og‘ir, lekin ishbilarmon deb atadi va yaqin vaqt ichida yangi muzokaralar bosqichi bo‘lishi mumkinligini aytdi.
Ukraina delegatsiyasi rahbari Rustem Umerov bir qator masalalar bo‘yicha aniq ma‘lumotlar olinganini, ammo hozircha batafsil ma‘lumotlar oshkor etilmaganini bildirdi.