Amerikalik yoqilg‘i kompaniyasi Gulf Oil O‘zbekiston bozoriga kirish rejalarini e’lon qildi. Kompaniya avtomobil yoqilg‘i quyish shoxobchalari tarmog‘ini qurish va aviatsiya sohasiga sarmoya kiritishni o‘z ichiga olgan yirik investitsion loyihani amalga oshirmoqchi.
Foto: Wikimedia
18-fevral kuni Vashingtonda Prezident Shavkat Mirziyoyevning amerikalik biznes vakillari bilan uchrashuvida e’lon qilinganidek, chakana savdo tarmog‘ini rivojlantirishga jami 150 million dollardan kam bo‘lmagan investitsiya kiritiladi. Kompaniya ikki yil ichida mamlakatda 100 ga yaqin avtomobil yoqilg‘i quyish shoxobchalarini qurishni rejalashtirmoqda.
Investor ma’lumotlariga ko‘ra, yangi ob’ektlar G‘arb standartlari asosida quriladi va bozorga yuqori sifatli yoqilg‘i yetkazib berishga qaratilgan.
Loyihaga mintaqaviy hokimiyatlar qiziqish bildirdi: viloyat hokimlari kompaniyaga kelajakdagi yoqilg‘i quyish shoxobchalari uchun taxminan 200 ta potentsial joy taklif qildi.
Bundan tashqari, Gulf aviatsiya sektoriga yana 50 million dollar sarmoya kiritish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Mumkin bo‘lgan loyihalar tafsilotlari hozircha ochiqlanmagan, ammo kompaniya O‘zbekiston bozorida uzoq muddatli ishtirok etish niyatida ekanligini bildirdi.