Isroil hukumati va harbiy rahbariyati AQShning Eronga mumkin bo‘lgan harbiy zarbasi fonida bir qator yig‘ilishlar o‘tkazdi. Buni The Times of Israel gazetasi manbalarga tayanib xabar qildi.
Nashrning ma’lumotlariga ko‘ra, tayyorgarlik AQSh va Eron o‘rtasidagi yadro dasturi bo‘yicha muzokaralardan keyin faollashdi, buni amerikalik amaldorlar istiqbolli emas deb baholaydi.
AQShning yuqori martabali vakillaridan biri 17-fevraldagi uchrashuvni "ma’nosiz" deb atadi, ikkinchisi esa Tehron oy oxirigacha kelishuvga rozi bo‘lishi va keng qamrovli imtiyozlar paketini olishi uchun vaqt borligini aytdi.
Amerikalik manbalar, shuningdek, AQSh prezidenti Donald Trampning Eron qarshi keng ko‘lamli harbiy operatsiya qarorini qabul qilish yaqinlashgani haqida da’vo qilmoqda.
Bu fonida isroillik hokimiyat organlari barcha darajalarda maslahatlashuvlar o‘tkazdi. Rasmiy shaxslarning baholashlariga ko‘ra, AQShning harbiy operatsiya ehtimoli yuqori bo‘lib qolmoqda, ammo hozircha mumkin bo‘lgan zarba birgalikdami yoki faqat amerikalik kuchlar tomonidan amalga oshirilishimi noma’lum.
"Jadvallar qisqarmoqda va bu harbiy tayyorgarlikka taalluqli. Oxir-oqibat, qarorni bitta odam qabul qiladi", — deb aytdi nomi oshkor etilmagan yuqori martabali isroillik amaldor, AQSh prezidentiga ishora qilib.

The Israeli government and military leadership have held a series of meetings in light of a potential military scenario involving U.S. strikes on Iran. This was reported by The Times of Israel, citing sources.
According to the publication, preparations intensified after negotiations between the U.S. and Iran on the nuclear program, which American officials assess as having little prospect.
One senior U.S. representative called the February 17 meeting "pointless," while another stated that Tehran has until the end of the month to agree to a deal and receive a package of significant concessions.
American sources also claim that U.S. President Donald Trump is allegedly close to making a decision on a large-scale military operation against Iran.
Against this backdrop, Israeli authorities conducted consultations at all levels. According to official estimates, the likelihood of a U.S. military operation remains high, but it is still unknown whether a potential strike would be joint or carried out exclusively by American forces.
"Timelines are shortening, and this concerns military readiness. Ultimately, the decision will be made by one person," said an unnamed senior Israeli official, hinting at the U.S. president.