Shavkat Mirziyoyev AQSh hukumati va biznes vakillari bilan uchrashuv natijasida qo‘shma investitsion loyihalarni ishga tushirish va bir qator ikki tomonlama kelishuvlar imzolash bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Vashington shahriga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bir qator ikki tomonlama hujjatlar imzolash va qo‘shma loyihalarni taqdim etish marosimida ishtirok etdi.
Tadbirda AQSh hukumati va moliya institutlari vakillari – savdo vakili Jeymison Grir, Prezidentning maxsus elchisi Paolo Zampolli, Eksimbank prezidenti va raisi Jon Yovanovich, Amerika-O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lamm, shuningdek Traxys, Valmont Industries, Gulf Oil, Aviagen Broiler Breeding Group, John Deere, BlackRock Financial Markets Advisory, Oppenheimer va boshqa yetakchi kompaniyalar rahbarlari ishtirok etdi.
Uchrashuvda videokonferensiya orqali O‘zbekiston viloyatlari rahbarlari ham qatnashdi.
O‘z nutqida davlat rahbari hozirgi uchrashuvning yangi amaliy formatda o‘tishi avval o‘tkazilgan "dumaloq stol" muhokamasining mantiqiy davomi ekanligini ta’kidlab, iqtisodiy hamkorlikning strategik ishonch va o‘zaro manfaat darajasiga o‘tayotganini aks ettiradi.
Prezident bugungi kunda hamkorlarning ishonchliligi, qoidalarning bashorat qilinishi va hamkorlikning uzoq muddatli istiqbollari birinchi o‘ringa chiqqanini ta’kidladi va aynan shu mantiqda Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan o‘zaro hamkorlik qurilayotganini bildirdi.
Mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining asosiy yo‘nalishlari belgilandi. Iqtisodiy kun tartibi O‘zbekiston va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi strategik hamkorlikning asoslaridan biri ekanligi ta’kidlandi.
Qo‘shma ishning ustuvor yo‘nalishlari sifatida kritik xom ashyo, neft-kimyo, energetika, qishloq xo‘jaligi, parrandachilik va boshqa sohalar ko‘rsatildi. Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi va AQSh Eksimbankining bitimlarni qo‘llab-quvvatlashda tizimli hamkor sifatidagi o‘sib borayotgan roli alohida ta’kidlandi.
Qo‘shma Biznes va investitsiyalar kengashining salohiyatidan faol foydalanish muhimligi ko‘rsatildi.
Hududlararo o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish doirasida O‘zbekiston viloyatlari rahbarlarining Amerika Qo‘shma Shtatlari hamkor shtatlariga tashriflarini tashkil etish buyurildi.
Davlat rahbari ishtirokida avtoyuqilish stansiyalari tarmog‘ini qurish, yomg‘ir sug‘orish texnologiyalarini joriy etish, kritik minerallarni qazib olish va yetkazib berish, parrandachilik klasterini yaratish, agro-sanoat majmuasini rivojlantirish, moliya bozorini rivojlantirish va investitsiya iqlimini yaxshilash bo‘yicha ikki tomonlama hujjatlar imzolandi.