Buyuk Britaniya politsiyasi shahzoda Endryuni qo'lga olgani haqida Britaniya OAVlari xabar berdi. Bu voqea haqida The Telegraph gazetasi va BBC telekompaniyasi yozdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar rasmiy ravishda qo'lga olingan shaxsning ismini ochiqlamadi, tartibga murojaat qilib, lekin bu Norfolkdan kelgan "taxminan 60 yoshli erkak" haqida ekanligini aniqladi. OAV ma'lumotlariga ko'ra, bu qirollik unvonlaridan mahrum bo'lganidan keyin Sandringham mulkida yashaydigan shahzoda Endryu haqida. 19-fevralda u 66 yoshga to'ladi.
Politsiya qo'lga olingan shaxs mansabiy jinoyat sodir etishda gumon qilinayotganini aytdi. The Telegraph ma'lumotlariga ko'ra, huquqni muhofaza qiluvchilarning harakatlari amerikalik moliyachi Jeffri Epstein atrofidagi ayblovlar bilan bog'liq tergov bilan bog'liq bo'lishi mumkin.
Nashr ma'lumotlariga ko'ra, mahalliy vaqt bilan soat 08:00 atrofida Wood Farm fermasi hududida oltita identifikatsiya belgilari bo'lmagan politsiya avtomobillari va bir nechta fuqarolik kiyimidagi xodimlar ko'rilgan. Taxminan yarim soat o'tgach, mashinalar hududni tark etdi, ulardan biri, ehtimol, Endryuning qo'riqchilari bilan birga edi.
Ilgari shahzoda Endryuga Epsteinga yaqin aloqalar bo'lganligi haqida ayblovlar qo'yilgan edi. Xususan, BBC moliyachi Britaniyaga Endryu bilan jinsiy aloqa uchun ayollardan birini yuborganligi haqida xabar bergan edi. Telekompaniya ma'lumotlariga ko'ra, uchrashuv 2010-yilda u o'sha paytda yashagan Royal Lodge rezidensiyasida bo'lishi mumkin edi.

Полиция Великобритании задержала принца Эндрю, сообщают британские СМИ. Об этом написали газета The Telegraph и телерадиокомпания BBC.
Правоохранительные органы официально не раскрыли имя задержанного, сославшись на регламент, однако уточнили, что речь идет о мужчине «около 60 лет из Норфолка». По данным СМИ, это принц Эндрю, который после лишения королевских титулов проживает в поместье Сандрингем. 19 февраля ему исполняется 66 лет.
Полиция заявила, что задержанный подозревается в совершении должностного преступления. По информации The Telegraph, действия правоохранителей могут быть связаны с расследованием, касающимся обвинений вокруг американского финансиста Джеффри Эпштейна.
По данным издания, около 08:00 по местному времени на территории фермы Вуд Фарм были замечены шесть автомобилей полиции без опознавательных знаков и несколько сотрудников в штатской одежде. Спустя примерно полчаса машины покинули территорию, одна из них, предположительно, сопровождалась охраной Эндрю.
Ранее в адрес принца звучали обвинения в тесных связях с Эпштейном. В частности, BBC сообщала, что финансист якобы направил одну из женщин в Великобританию для сексуального контакта с Эндрю. По данным телекомпании, встреча могла состояться в 2010 году в резиденции Royal Lodge, где он тогда проживал.