Jahon Savdo Tashkiloti bilan ishlash bo'yicha Hukumatlararo komissiyaning yig'ilishi protokoli tasdiqlandi. 2026-yil 17-fevraldan 2027-yil 1-yanvargacha bir qator tovarlar uchun import bojlarining pasaytirilgan stavkalari qo'llaniladi, ayrim yo'nalishlar uchun esa bojlar to'lanmaydi.
2026-yil 16-fevraldagi yig'ilish protokoli tasdiqlandi. Hujjatda, yuqori qo'shilgan qiymatli sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarishni rag'batlantirish, raqobatbardoshlikni oshirish va mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo'llab-quvvatlash maqsadida, amaldagi stavkalar o'rniga vaqtincha pasaytirilgan import boji stavkalarini joriy etish nazarda tutilgan.
Vaqtincha stavkalar 2026-yil 17-fevraldan 2027-yil 1-yanvargacha amal qiladi. Shu bilan birga, 2027-yil 1-yanvargacha, tamaki mahsulotlarini ishlab chiqarish maqsadida import qilinadigan tovarlar uchun Tashqi iqtisodiy faoliyat tovar nomenklaturasining ayrim kodlari bo'yicha pasaytirilgan stavkalar "Loyihalar va import shartnomalari ekspertizasi markazi" Davlat unitar korxonasining ijobiy xulosasi asosida qo'llaniladi. Agar shartlar bajarilmasa, amaldagi stavkalar qo'llaniladi.
Pasaytirilgan stavkalar doirasida, apelsin, ananas, greyfrut, pomelo va boshqa sitrus mevalaridan sharbat ishlab chiqarishda foydalaniladigan meva konsentratlari uchun 3 foiz import boji belgilandi.
Asosiy yangiliklardan biri sifatida, olmoslar, qimmatbaho va yarim qimmatbaho toshlar, shuningdek, kabel mahsulotlarini ishlab chiqarishda foydalaniladigan alyuminiy simlar uchun import bojidan ozod qilish joriy etildi.

Утверждён протокол заседания Межведомственной комиссии по работе со Всемирной торговой организацией. С 17 февраля 2026 года по 1 января 2027 года для ряда товаров будут применяться пониженные ставки импортных пошлин, а по отдельным направлениям предусмотрено освобождение от них.
Протокол заседания от 16 февраля 2026 года предусматривает введение временно сниженных ставок импортных пошлин вместо действующих по ряду позиций. Целью является стимулирование производства промышленной продукции с высокой добавленной стоимостью, повышение конкурентоспособности и поддержка отечественных производителей.
Временные ставки будут действовать с 17 февраля 2026 года по 1 января 2027 года. При этом до 1 января 2027 года по отдельным кодам Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности для товаров, импортируемых с целью производства табачной продукции, пониженные ставки применяются на основании положительного заключения Государственного унитарного предприятия «Центр экспертизы проектов и импортных контрактов». В случае несоблюдения данных условий применяются действующие ставки.
В рамках пониженных ставок импортная пошлина в размере 3 процентов утверждена для концентратов фруктов, используемых при производстве соков из апельсина, ананаса, грейпфрута, помело и других цитрусовых.
Одним из ключевых нововведений стало освобождение от импортной пошлины алмазов, драгоценных и полудрагоценных камней, а также алюминиевой проволоки, используемой для производства кабельной продукции.