Amerika Qo'shma Shtatlari o'z tarixidagi eng yirik offshor shamol energetikasi kengayishini boshdan kechirmoqda, garchi prezident Donald Trump ushbu sohaga qarshi 'to'liq urush' olib borayotgan bo'lsa ham.
Trump shamol energetikasiga nafratini yashirmaydi va u yillar davomida shamolni saraton kasalligi va Atlantika okeanida kitlarning o'limiga sabab bo'lishda ayblagan. Biroq uning ikkinchi muddatining birinchi kunidanoq yangi shamol loyihalariga moratoriy joriy etishi va beshta qurilayotgan offshor loyihaga ishni to'xtatish buyrug'i berishi bu qarshilikni yangi bosqichga olib chiqdi.
Shunga qaramay, 2027 yilga borib AQSh offshor shamol quvvati hozirgi darajadan 35 baravar oshishi kutilmoqda. Bu, asosan, Biden davrida boshlangan loyihalarning yakunlanishi va soliq imtiyozlari muddati tugashidan oldin ishlab chiqaruvchilarning shoshilishi bilan bog'liq.
Shamol energetikasi tarafdorlari, ayniqsa, sun'iy intellekt ma'lumot markazlari tufayli elektr energiyasiga talab ortib borayotgan bir paytda, shamolni blokirovka qilish iste'molchilar uchun yuqori narxlarga olib kelishini ta'kidlamoqda. Atrof-muhitni muhofaza qilish jamg'armasi (EDF) direktori Ted Kelli: 'Elektr narxlari va yoqilg'i narxlari haqida gap ketganda, toza energiya loyihalarini blokirovka qilish elektr narxlarini yanada oshirishdan boshqa narsa emas', deydi.
Sudlar Trumpning shamol taqiqini bekor qilgan va qurilishni qayta boshlashga ruxsat bergan bo'lsa-da, siyosiy noaniqlik investor ishonchini susaytirmoqda. BloombergNEF prognozlariga ko'ra, 2035 yilga borib AQSh offshor shamol quvvati 39 GVt o'rniga atigi 6 GVtni tashkil qilishi mumkin.
Iqtisodiy jihatdan shamol energetikasi foydali bo'lib qolmoqda: qurilgan turbinalar elektr energiyasini arzonlashtiradi va iste'molchilarni millionlab dollarlarni tejaydi. Masalan, Vineyard Wind loyihasi Nyu-Angliyada sovuq havoda kuniga 2 million dollar tejashga yordam berdi. Shamol energetikasi sanoati 133 000 kishini ish bilan ta'minlaydi va yiliga 2 milliard dollar soliq to'laydi.
Tahlilchilarning fikricha, shamolning iqtisodiy mantiqi oxir-oqibat g'alaba qozonadi. So'rovlarga ko'ra, amerikalik saylovchilarning 80% dan ortig'i qayta tiklanadigan energiyani qo'llab-quvvatlaydi, jumladan respublikachilarning 77 foizi. NRDC strategi Pasha Faynberg: 'Energiya talabini qondirish uchun shamoldan foydalanishdan boshqa tanlovimiz yo'q', deydi.

Соединенные Штаты переживают крупнейшее в своей истории расширение офшорной ветроэнергетики, несмотря на то, что президент Дональд Трамп ведет, по словам защитников чистой энергии, «тотальную войну» против этого сектора.
Трамп не скрывает своей неприязни к ветровой энергии, годами ложно обвиняя ее в раке и гибели китов в Атлантическом океане. С начала своего второго срока он ввел мораторий на новые ветровые проекты, издал приказы о прекращении работ на пяти строящихся офшорных проектах и отозвал разрешения у других утвержденных проектов.
Несмотря на это, к 2027 году ожидается, что офшорная ветроэнергетика США вырастет почти в 35 раз по сравнению с моментом вступления Трампа в должность. Это связано с завершением проектов, начатых при Байдене, и спешкой застройщиков до истечения срока действия налоговых льгот.
Сторонники ветроэнергетики предупреждают, что блокировка ветра приведет к росту цен для потребителей, особенно на фоне растущего спроса на электроэнергию из-за центров обработки данных ИИ. Тед Келли из EDF заявил: «Блокировать проекты чистой энергии и повышать цены на электричество — это абсурд».
Суды отменили запрет Трампа на ветер и разрешили возобновить строительство, но политическая нестабильность подрывает доверие инвесторов. BloombergNEF прогнозирует, что к 2035 году мощность офшорной ветроэнергетики США составит всего 6 ГВт вместо ранее ожидавшихся 39 ГВт.
Экономически ветроэнергетика остается выгодной: построенные турбины снижают цены на электроэнергию и экономят потребителям миллионы долларов. Проект Vineyard Wind во время холодов в Новой Англии сэкономил региону 2 миллиона долларов в день. Отрасль обеспечивает 133 000 рабочих мест и приносит 2 миллиарда долларов налогов ежегодно.
Аналитики считают, что экономическая логика ветра в конечном итоге победит. Опросы показывают, что более 80% американцев поддерживают возобновляемую энергию, включая 77% республиканцев. Стратег NRDC Паша Файнберг заявил: «У нас нет выбора, кроме как использовать ветер для удовлетворения энергетических потребностей».