O‘zbekiston Markaziy banki jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat qoidalariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar loyihasini ishlab chiqdi. Ushbu loyihani muhokama qilish 4-aprelgacha davom etadi, bu esa bank tizimida qo‘shimcha monitoring va tekshiruvlar o‘tkazishni kengaytirishni nazarda qiladi.
Loyihaning asosiy yangiliklari orasida, 16 yoshga to‘lmagan shaxslar hisobvaraqlari bo‘yicha operatsiyalar gumonli deb baholanishi mumkin, agar ikki ish kuni mobaynida BHMning 40 baravaridan (16,48 mln so‘m) ortiq mablag‘ aylanmasi amalga oshirilsa. Markaziy bankning tushuntirish xatida qayd etilishicha, yoshlar mustaqil ravishda to‘liq moliyaviy qarorlar qabul qilish huquqiga ega emas va ularning hisobvarag‘i bo‘yicha katta hajmdagi mablag‘larning kirimi yoki chiqimi jinoiy daromadlarni legallashtirish, firibgarlik sxemalariga jalb etish yoki noqonuniy narkotik moddalarni sotuviga olib kelishi mumkin.
Bundan tashqari, jismoniy shaxslarning hisobraqamlariga 30 kundan oshmagan muddat davomida BHMning 2500 baravariga (1,03 mlrd so‘m) teng yoki undan oshadigan umumiy summada naqd pul mablag‘larining kirim qilinishi “yuqori darajadagi tavakkalchilik” sifatida baholanadi. Regulyatorning fikricha, bunday naqd pul operatsiyalari mablag‘larni yashirish yoki jinoiy faoliyat bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin, shuning uchun ular qo‘shimcha monitoringdan o‘tkaziladi.
Loyiha, shuningdek, FATFning kuchaytirilgan monitoringi ostidagi davlatlardan pul mablag‘larining kelib tushishi yoki bunday davlatlarga o‘tkazilishi bo‘yicha yangi mezonlarni o‘z ichiga oladi. Agar 30 kun davomida BHMning 1000 baravariga (412 mln so‘m) teng yoki undan oshadigan summa amalga oshirilsa, bu “shubhali operatsiya” deb tan olinadi va banklar tomonidan majburiy kompleks tahlil qilinishi kerak.
Import shartnomalari bo‘yicha yangi qoidalar ham joriy etilmoqda, bunda shartnoma predmetini xizmatga o‘zgartirish orqali debitorlik qarzini so‘ndirish holatlari nazoratga tushadi. Agar bitta shartnoma bo‘yicha umumiy summa BHMning 3000 baravariga (1,236 mlrd so‘m) yetsa, bu operatsiyalar shubhali deb baholanadi. Bunday o‘zgartirishlar yuridik shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun qo‘shimcha majburiyatlar yuklaydi.
Loyiha mijozlarning tavakkalchilik darajasini aniqlashda ham o‘zgartirishlar kiritadi. Ilgari barcha norezident jismoniy shaxslar avtomatik ravishda yuqori darajadagi tavakkalchilik toifasiga kiritilar edi, endi esa O‘zbekiston vakolatli organlari tomonidan berilgan JSHSHIRga ega bo‘lgan norezidentlar ushbu toifadan chiqariladi. Shuningdek, nominant ta’sischiga ega yuridik shaxslar ushbu toifaga kiritilishi taklif etilmoqda, chunki ular haqiqiy benefitsiar mulkdorini yashirish uchun ishlatilishi mumkin.
Banklar shubhali operatsiyalarni aniqlaganda, majburiy kompleks tahlil qilishi va zarurat bo‘lganda vakolatli organlarni xabardor qilishi shart. Agar tekshiruv o‘tkazish mijozga ma’lumot oshkor bo‘lishiga olib kelishi mumkin bo‘lsa, bank darhol shubhali operatsiya haqida xabar yuborishi mumkin. Bundan tashqari, pul o‘tkazmalariga qo‘yiladigan talablar kuchaytirilmoqda, bu esa banklarning jo‘natuvchi va oluvchi haqida to‘liq ma’lumot to‘plashini talab qiladi.

Центральный банк Узбекистана разработал проект изменений и дополнений к правилам внутреннего контроля по борьбе с легализацией преступных доходов. Обсуждение этого проекта продлится до 4 апреля, что предполагает расширение дополнительного мониторинга и проверок в банковской системе.
Среди ключевых нововведений проекта — операции по счетам лиц, не достигших 16 лет, могут быть оценены как подозрительные, если в течение двух рабочих дней оборот средств превысит 40-кратный размер базовой расчетной величины (БРВ), что составляет 16,48 млн сумов. В пояснительной записке ЦБ отмечается, что несовершеннолетние не имеют права самостоятельно принимать полноценные финансовые решения, а крупные притоки или оттоки средств на их счетах могут быть связаны с легализацией преступных доходов, вовлечением в мошеннические схемы или незаконную торговлю наркотиками.
Кроме того, внесение наличных денежных средств на счета физических лиц на общую сумму, равную или превышающую 2500-кратный размер БРВ (1,03 млрд сумов), в течение периода, не превышающего 30 дней, будет оцениваться как «высокий уровень риска». По мнению регулятора, такие операции с наличными могут быть связаны с сокрытием средств или преступной деятельностью, поэтому они подлежат дополнительному мониторингу.
Проект также включает новые критерии для поступления или перевода денежных средств из стран, находящихся под усиленным мониторингом FATF. Если в течение 30 дней сумма достигает или превышает 1000-кратный размер БРВ (412 млн сумов), это признается «подозрительной операцией» и подлежит обязательному комплексному анализу со стороны банков.
Вводятся новые правила для импортных контрактов, согласно которым случаи погашения дебиторской задолженности путем изменения предмета контракта на услуги подпадают под контроль. Если общая сумма по одному контракту достигает 3000-кратного размера БРВ (1,236 млрд сумов), такие операции оцениваются как подозрительные. Эти изменения налагают дополнительные обязательства на юридических лиц и индивидуальных предпринимателей.
Проект вносит изменения в определение уровня риска клиентов. Ранее все нерезиденты-физические лица автоматически включались в категорию высокого риска, теперь же нерезиденты, имеющие ИНН, выданный уполномоченными органами Узбекистана, исключаются из этой категории. Также предлагается включить в эту категорию юридических лиц с номинальными акционерами, поскольку они могут использоваться для сокрытия реальных бенефициарных владельцев.
Банки при выявлении подозрительных операций обязаны проводить обязательный комплексный анализ и при необходимости уведомлять уполномоченные органы. Если проведение проверки может привести к разглашению информации клиенту, банк может немедленно сообщить о подозрительной операции без проверки. Кроме того, ужесточаются требования к денежным переводам, что обязывает банки собирать полную информацию об отправителе и получателе.