O‘tgan yili markazga 800 mingdan ortiq afg‘on fuqarosi tashrif buyurgan, eksport 320 million dollar bo‘lgan.
Markaz hududi 1 ming gektarga yetkaziladi. Bu hisobdan eksport hajmini joriy yil 600 million, kelasi yil 1 milliard dollarga yetkazish, qo‘shimcha 10 ming ish o‘rni yaratish maqsad qilingan.
Markazda maxsus prokuratura va ichki ishlar bo‘limi faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Endilikda markazdagi tovar savdosi va xizmatlar eksport sifatida baholanadi, ularga QQS nol stavkada qo‘llanadi.
Markaz 2024-yil avgust oyi oxirida Afg‘oniston bilan chegarada ochilgan. Erkin savdo zonasida AQSh dollari, yevro, rubl va yuanni qabul qilishga ruxsat beriladi. Afg‘oniston fuqarolari vizasiz 15 kungacha tashrif buyurishlari mumkin.

Территория Термезского международного торгового центра в Сурхандарье будет расширена. Об этом сообщил президент на заседании 27 февраля.
В прошлом году центр посетили более 800 тысяч афганских граждан, экспорт составил 320 миллионов долларов.
Территория центра будет увеличена до 1 тысячи гектаров. За счет этого поставлена задача довести объем экспорта до 600 миллионов долларов в текущем году и до 1 миллиарда долларов в следующем году, а также создать дополнительные 10 тысяч рабочих мест.
В центре будет организована деятельность специальной прокуратуры и отдела внутренних дел.
Теперь торговля товарами и услугами в центре оценивается как экспорт, к ним применяется нулевая ставка налога на добавленную стоимость.
Центр был открыт на границе с Афганистаном в конце августа 2024 года. В зоне свободной торговли разрешено принимать доллары США, евро, рубли и юани. Граждане Афганистана могут посещать центр без визы сроком до 15 дней.