O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi raisi Farrux Pulatov va O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurash agentligi direktori Akmal Burxonov korrupsiyani oldini olish bo‘yicha tizimli ishni kuchaytirish va soliq organlari faoliyatining shaffofligini oshirishga qaratilgan hamkorlik memorandumi imzoladilar.
Memorandum doirasida Farrux Pulatov tashabbusi bilan ishlab chiqilgan soliq xizmati xodimlarining daromadlarini deklaratsiya qilish tizimi taqdim etildi. Hozirda Navoiy va Chirchiq shaharlarida tajriba loyihasi amalga oshirilmoqda, so‘ngra tizim bosqichma-bosqich butun mamlakat bo‘ylab joriy etilishi rejalashtirilgan.
Hujjat nafaqat aniqlangan buzilishlarning oqibatlarini bartaraf etishni, balki erta risklarni aniqlash va oldini olish mexanizmlarini joriy etishga yo‘naltirilgan samarali korrupsiyaga qarshi kurash modelini yaratishni nazarda tutadi.
Tomonlar raqamli texnologiyalardan, jumladan sunʼiy intellekt asosidagi yechimlardan foydalanishni kengaytirish, shuningdek davlat organlarining ochiqligi va hisobot berish siyosatini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratish niyatida.
Uchrashuv ishtirokchilari, shuningdek, barqaror korrupsiyaga qarshi muhitni shakllantirish, halollik tamoyillarini mustahkamlash va davlat tuzilmalarida xizmat axloqi standartlarini oshirish bo‘yicha amaliy choralarni muhokama qildilar.