Nigeriyaning ekologik guruhi ma'lumotlariga ko'ra, mamlakat janubidagi yuk kemasidan noqonuniy neft olishga urinishda kamida 37 kishi halok bo'lgan.
Yoshlar va advokatlik markazi (Youth and Advocacy Centre) tashkiloti xabar berishicha, qurbonlarning aksariyati zaharli gazlardan nafas olish oqibatida vafot etgan.
Hodisa payshanba kuni kechasi Niger Deltasidagi Rivers shtatining Okrika shahrida sodir bo'lgan. Bu hudud neftga boy va qashshoqlik hamda ekologik muammolar bilan ajralib turadi.
Ekologik tashkilotning qayd etishicha, voqea Port Harcourt neftni qayta ishlash zavodi orqali Indorama Eleme Petrochemical kompaniyasining neftini yuklayotgan kemada yuz bergan. Halok bo'lganlar "gumon qilinayotgan neft o'g'rilari" bo'lib, ular neftni noqonuniy ravishda qayiqlarga quyishga urinishgan.
Shuningdek, ba'zi odamlar hali ham bedarak yo'qolgan, ular suvda yo'qolgan bo'lishi mumkin, deb xabar berilmoqda.
Politsiya hodisani tasdiqladi, ammo tafsilotlar hali ham tekshirilmoqda. Rivers shtati politsiyasi matbuot kotibi Blessing Agbabe: "Rivers shtati politsiya qo'mondonligi o'lim holatlarini tasdiqlaydi. Qurbonlar go'yoki neft o'g'irlashga urinishgan", dedi.
Nigeriya Niger Deltasida neft o'g'irlash keng tarqalgan. Afrika'dagi eng yirik neft ishlab chiqaruvchi davlat bo'lgan Nigeriya hukumati neft o'g'irlash yiliga bir necha milliard dollar zarar keltirayotganini taxmin qilmoqda va bu amaliyotga qarshi kurashmoqda.
Neft quyish jarayoni ham sizib chiqish va ekologik zararga olib kelishi mumkin. Agar tasdiqlansa, bu 2023-yil oktabridan beri neft o'g'irlash bilan bog'liq eng halokatli hodisa bo'ladi.
Nigeriya xavfsizlik va fuqarolik mudofaasi korpusi esa tarqalayotgan qurbonlar soni hali tasdiqlanmaganini, boshqa xavfsizlik idoralari bilan birgalikda tafsilotlarni aniqlash ustida ish olib borilayotganini aytdi.

Нигерийская экологическая группа сообщает, что по меньшей мере 37 человек погибли при попытке незаконно слить сырую нефть с судна на юге страны.
По данным Центра молодежи и адвокации (Youth and Advocacy Centre), большинство погибших скончались в результате вдыхания опасных паров.
Инцидент произошел в ночь на четверг в Окрике, штат Риверс, в богатом нефтью регионе дельты Нигера на юге страны.
Экологическая группа заявила, что это произошло у причала, когда судно загружало нефть с нефтехимического завода Indorama Eleme через нефтеперерабатывающий завод Порт-Харкорта. Погибшие были "предполагаемыми ворами нефти", которые пытались перекачать нефть в лодки в "незаконной точке отбора".
Также сообщается, что некоторые люди все еще пропали без вести, возможно, утонули.
Полиция подтвердила инцидент, но заявила, что продолжает расследование. Представитель полиции штата Риверс Блессинг Агбабе заявила: "Командование полиции штата Риверс подтверждает смерть. Жертвы предположительно пытались украсть сырую нефть".
Кража нефти довольно распространена в дельте Нигера, где сосредоточены очаги бедности и деградации окружающей среды. Правительство Нигерии оценивает ущерб от кражи нефти в несколько миллиардов долларов ежегодно и пытается бороться с этой практикой.
Процесс откачки также может привести к утечкам и экологическому ущербу. Если это подтвердится, это будет самая смертоносная авария, связанная с попыткой кражи нефти, по крайней мере с октября 2023 года.
Однако Корпус безопасности и гражданской обороны Нигерии заявил, что цифры о жертвах остаются непроверенными, и он работает с другими правоохранительными органами для выяснения деталей.