Qizilqum (Navoi) futbol klubining 19 yoshgacha bo‘lgan jamoasi bosh murabbiyi 20 million so‘m pora olayotganida qo‘lga olindi. O‘zbekiston Futbol Assotsiatsiyasi (OFA) bu voqeani tasdiqladi, bunda murabbiy yosh futbolchini asosiy tarkibga qo‘shish va’dasini bergan.
OFA ma’lumotlariga ko‘ra, ismi rasman e’lon qilinmagan murabbiy o‘z lavozimidan foydalanib, Nurota tumanidan bo‘lgan 18 yoshli yigitdan pul talab qilgan. Murabbiy o‘smirni klubning asosiy ro‘yxatiga kiritish evaziga bu mablag‘ni olishni talab qilgan.
Huquqni muhofaza qilish organlari ta’kidlashicha, murabbiy futbolchi tanlovi rasmiy sinovlar, maxsus klub komissiyasi qarori va rahbariyatning rasmiy buyrug‘i bilan tartibga solinishini yaxshi bilgan. Shu bilan birga, u shaxsiy manfaat uchun belgilangan tartiblarni chetlab o‘tgan.
Gumonlanuvchi talab qilingan miqdorni olayotganida, Davlat Xavfsizlik Xizmati (DXX) va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash boshqarmasi xodimlari tomonidan jismoniy dalillar bilan ushlangan.
Murabbiyga qarshi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “v” bandi (Lavozimidan foydalanib firibgarlik qilish) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Jinoyatning to‘liq miqyosini aniqlash uchun tergov ishlari olib borilmoqda.
OFA va mahalliy hokimiyat organlari mamlakat sport dasturlaridagi korrupsiyaga nisbatan nol bardosh siyosatini ta’kidlab, barcha tanlovlar imtiyoz asosida va shaffof bo‘lishi kerakligini aytmoqda.