Vashington shahriga tashrifining biznes dasturini davom ettirgan holda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Eksimbank prezidenti va raisi Jon Yovanovich va DFC bosh ijrochi direktori Ben Blek bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘tgan yili bo‘lib o‘tgan muzokaralar AQSh biznesi bilan savdo-investitsiya hamkorligini kengaytirishga kuchli turtki bergani ta’kidlandi.
Biznes kengashi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va ustuvor loyihalarni tizimli ravishda ilgari surish uchun Investitsiya platformasini ishga tushirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
DFC rahbariyati bilan suhbatda investitsiya hamkorligi mexanizmlarini mustahkamlash muhimligi ta’kidlandi. Korporatsiyaning yirik milliy va mintaqaviy loyihalarda ishtirok etish, moliya bozori va energetikani rivojlantirish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
Uchrashuv yakunida, davlat rahbarimiz ishtirokida, tashrif doirasida O‘zbekiston va AQSh o‘rtasida investitsiya platformasini yaratish to‘g‘risidagi bitim imzolandi.

В ходе деловых мероприятий визита в Вашингтон Президент Шавкат Мирзиёев принял президента и председателя Экспортно-импортного банка США Джона Йовановича, а также главного исполнительного директора Международной финансовой корпорации развития США (DFC) Бена Блэка.
В продолжение деловой программы визита в город Вашингтон Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с президентом и председателем Эксимбанка Джоном Йовановичем и главным исполнительным директором Корпорации международного финансового развития США (DFC) Беном Блэком.
Отмечено, что переговоры, состоявшиеся в прошлом году, придали мощный импульс расширению торгово-инвестиционного взаимодействия с американским бизнесом.
Обозначены направления взаимодействия с Эксимбанком. Речь идет о расширении финансирования крупных индустриальных и инфраструктурных проектов, поддержке поставок высокотехнологичного оборудования.